Čo si o hluku myslia odborníci?

MUDr. Radkin Honzák

český psychiater, publicista a pedagóg

Syka_Josef_12_3_2012_Evropský_Týden_Mozku_foto_Stanislava_Kyselová,_AV_ČR
prof. MUDr. Josef Syka, DrSc.

český neurofyziológ a profesor

„Zhoršenie sluchu v strednom a staršom veku je významne spojené so sociálnou izoláciou a s vyšším rizikom depresie a kognitívnych porúch.” – MUDr. Radkin Honzák

„Ak si pracovníci na stavbe, kde hladiny hluku môžu ľahko prekračovať 90 – 100 dB, nechránia svoj sluch kvalitnými chráničmi, po určitej dobe u nich dôjde k patologickým zmenám vnútorného ucha vedúcim k strate sluchu. Iná je situácia pri dlhodobom vystavovaní sa nižším hladinám hluku, predovšetkým dopravného, ktoré sú obťažujúce. V tomto prípade sa prejavia negatívne účinky hluku dysfunkciou kardiovaskulárneho systému, napríklad vo forme zvýšenia krvného tlaku, môže sa objaviť nervozita, podráždenosť a obvykle aj poruchy spánku.” – prof. MUDr. Josef Syka, DrSc.

„Dopravné hluky môžu byť aj relatívne málo intenzívne, a pritom môžu napríklad brániť zaspaniu, počas spánku môžu vyvolávať veľmi rušivé vnemy a pri dlhodobom pôsobení môžu vyvolávať aj poruchy kardiovaskulárneho systému a neurotické stavy. Významným spôsobom môžu taktiež znižovať pracovný výkon.” – prof. MUDr. Josef Syka, DrSc.

„Pre ľudský sluch sú veľmi nebezpečné krátke zvuky s vysokou intenzitou (výstrel z pištole v blízkosti ucha, časté v armáde).” – prof. MUDr. Josef Syka, DrSc.

„Prídete si oddýchnuť od hluku veľkomesta na chatu či chalupu a vaši susedia sa pustia do kosenia trávy hlučnou kosačkou, to vám vadí. Naopak, navštívite nočný bar a nevadí vám hudba, ktorá v ekvivalentnej hladine presahuje 80 i 90 dB.” – prof. MUDr. Josef Syka, DrSc.

„Niektoré zvuky, napríklad zvuk cirkulárky, môžu byť nepríjemné samy o sebe, hoci nepresahujú hladinu 80 dB. Naopak, zvuk symfonického orchestra v koncertnej sieni pri hraní Mahlerovej symfónie ľahko prekročí v špičkách hladinu 100 dB, a pritom ho nepovažujete ako poslucháč za nadbytočný hluk. Hoci väčšina zvukov, keď prekročia určitú hladinu, napríklad 80 dB, môže byť už vo všeobecnosti považovaná za hluk.” –  prof. MUDr. Josef Syka, DrSc.

„Absolútne ticho by nám určite dobre nerobilo, ale odpočinok v pásmach okolo 30 decibelov je osviežujúci.”  – MUDr. Radkin Honzák

„Efektívne opatrenia proti zvukovému smogu nie sú vo všetkých uvedených prípadoch jednoduché a spočívajú skôr v pôsobení na aktérov, ktorí stoja za zdrojmi zvukov, napríklad vymedzením časového obdobia, kedy sa takéto aktivity môžu diať, alebo vo voľbe menej hlučných prístrojov (kosačiek, vysávačov apod.).”  –  prof. MUDr. Josef Syka, DrSc.

Ako sa proti hluku chrániť?

Nejde len o to chrániť sluch svoj, ale zároveň byť ohľaduplný k svojmu okoliu a nadmerný hluk sám nevytvárať. A nemusí ísť len o hluk, ktorý prekračuje nejaké limity a priamo poškodzuje naše zdravie, ale je jednoducho obťažujúci a iritujúci. Skúste sa riadiť nasledujúcim jednoduchým desatorom. Váš sluch, ale aj susedia to určite ocenia.


Počúvate
radi hudbu cez slúchadlá? Aj tu by ste mali dodržať určitú hranicu intenzity hudby aj času, ktorý so slúchadlami na ušiach trávite. Na počúvanie v hlučnejšom prostredí, napr. v dopravných prostriedkoch, vám poslúžia slúchadlá s funkciou odtienenia okolitého hluku, aby nebolo potrebné zvyšovať hlasitosť počúvania.
medzi častých návštevníkov rockových koncertov či párty s elektronickou hudbou? Vyvarujte sa priamej blízkosti reproduktorov pri pódiu, prípadne občas znížte intenzitu štupľami do uší. Profesionálni hudobníci o tom vedia svoje!
Patríte
Máte
vo zvyku mať neustále zapnuté rádio alebo TV ako kulisu a vlastne ani nevnímate, čo práve vysielajú? Počúvajte televíziu, rádio alebo reprodukovaný zvuk aktívne a sústreďte sa na počúvanie, v ostatných prípadoch použite tlačidlo OFF.
uprostred rušného veľkomesta alebo pri diaľnici? Tým skôr by ste mali myslieť na sluchovú hygienu a pravidelne vyrážať do prírody a na miesta ďaleko od modernej civilizácie. Práve neustále vystavovanie sa hluku mesta býva najčastejším dôvodom porúch spánku či neuróz.
Bývate
Pracujete
v open space, call centre, na recepcii alebo kdekoľvek, kde je hoci aj mierny hluk prítomný neustále? Doprajte si párkrát za deň zmenu, nájdite tichý priestor, či už vo vnútri, alebo vonku, a doprajte ušiam chvíľku odpočinok.
trávu, prerezávate kríky alebo používate cirkulárku? Nezabúdajte na ochranné pomôcky vrátane ochrany uší. Keď aj nie priamo ochranné slúchadlá, skúste použiť aspoň štuple do uší.
Kosíte
Práca,
a to vrátane tej na záhrade, síce šľachtí, ale čoho je veľa, toho môže byť príliš. Buďte ohľaduplní, nekoste trávu a nepoužívajte hlučnú záhradnú techniku cez víkendy a počas sviatkov.
riadu, pračka, vysávač, ale napríklad aj záhradná technika – sledujte pri ich výbere a kúpe nielen energetickú spotrebu, ale aj údaj o ich hlučnosti (v dB). Možno budete prekvapení, aká tichá môže byť pri práci akumulátorová kosačka na trávu.
Umývačka
Triediť
odpad je určite prínosné, ale pozor napríklad na kontajnery na sklo umiestené na ulici medzi domami. Veľmi intenzívne zvukové impulzy trieštenia skla dokážu byť silne prenikavé, skúste preto sklenený odpad vyhadzovať inokedy ako o polnoci alebo v nedeľu popoludní.
Hlasitá
rádiová produkcia v reštaurácii, kde nepočuť ani vlastné slovo, je veľkým nešvárom posledných rokov. Nebojte sa prevádzkovateľa upozorniť na to, že k svojmu obedu nepotrebujete decibelovú prílohu, a požiadajte o stíšenie hudby.
Chcem poradiť