Vedeli ste, že...?

1

Najhlasnejším zvieraťom na svete je vorvaň?

2

Jeden z najslabších zvukov, ktorý je ľudské ucho schopné zaznamenať, je napríklad letiaci komár?

3

Zvuk sa šíri rýchlosťou viac ako 300 metrov za sekundu?

4

Nadlimitným hlukom (nad 65 dB) trpí v Európe vyše sto miliónov ľudí?

5

Sluch ľudí žijúcich v najhlučnejších mestách sveta (napr. Dillí, New York, Peking a Buenos Aires) sa priemerne rovná sluchu ľudí o 10 - 20 rokov starších?

6

Krátky zvuk s vysokou intenzitou (napr. výstrel z pištole v blízkosti ucha) vám môže trvale poškodiť sluch?

7

Intenzita a hlasitosť zvuku sa meria v dB, zatiaľ čo výška zvuku (daná frekvenciou) v Hz?

8

Infrazvuk je zvuk s frekvenciou pod 16 Hz, na dorozumievanie ho používajú napr. slony či veľryby. Naopak, ultrazvuk má frekvenciu vyššiu než 20 000 Hz a vnímajú ho napr. psy a delfíny?

Aký hlučný je môj deň?

Nadbytočný hluk obklopuje nás všetkých. Ako veľmi môže ohrozovať práve vás? Alebo naopak, neprispievate svojou bežnou činnosťou k jeho šíreniu aj vy sami? Zapojte sa do nášho malého zábavného kvízu a zistite, ako ste na tom vy.

Spustiť kvíz
1
Myslíte, že počujete dobre?

ďalší

2
Čo vás najčastejšie budí zo spania?

ďalší

3
Čo najviac pripomína vaše pracovné prostredie?

ďalší

4
Na svoje deti / psa / manželku / manžela / partnera/ku:

ďalší

5
Ako často vyrážate na koncerty?

ďalší

6
Najradšej počúvate:

ďalší

7
Dvíhate hovory počas jazdy v MHD?

ďalší

BONUS
Kto z vášho okolia má podľa vás najlepší sluch?

výsledok

Vyhodnotenie kvízu

Gratulujeme!

Pravdepodobne žijete v zenovej záhrade, na samote pri lese alebo vo zvukovo izolovanej bunke. Váš svet nerušia nežiaduce vplyvy okolia a vaše uši sú ako uši psa hyenovitého (nie tak veľké a chlpaté, ale tak výkonné a citlivé). Patríte medzi vzácnu menšinu ľudí, ktorí nie sú zasiahnutí hlukovým smogom, a gratulujeme vám k tichej domácnosti (v tom najlepšom slova zmysle)!

Doprajte si odpočinok!

Hluk je váš každodenný spoločník. Stíšte si slúchadlá, televíziu alebo rádio, utíšte deti alebo svojho partnera – a skúste na chvíľu vypnúť. Doprajte svojim sluchovodom trochu odpočinku, ocení to nielen vaše fyzické zdravie, ale aj navrátivšia sa psychická pohoda. S mnohými vecami okolo seba asi nič neurobíte, ale dopriať si trochu hlukovej hygieny by mala byť vaša každodenná rutina!

Potrebujete zmenu!

Pravdepodobne žijete hneď vedľa diaľnice, v blízkosti letiska, doma máte dojča, ktorému rastú zuby, sused je fanúšikom heavy metalu a zbíjačka je váš pracovný nástroj. Presťahujte sa, kúpte si štuple do uší, začnite pracovať v sanatóriu pre hluchonemých a pravidelne počúvajte (veľmi potichu) Tichú noc. Pretože ak vám ide prasknúť hlava, zle počujete a nemôžete sa na nič sústrediť, je to tým, že rámus okolo vás je tak šialený, že aj dlhodobý pobyt na technopárty by bol vyslobodením.

znovu Zdieľať:

Hluk je zvuk, ktorý má rušivý charakter.

Je opakom ticha. Hluk môže poškodiť náš sluch.

Pozrite sa na video a zistite viac.

Chcem poradiť