Predstavujeme
úspešné príbehy Tichého mesta

Robotické kosačky Husqvarna sa v tichosti starajú o trávniky detskej liečebne v Hrani

Detská psychiatrická liečebňa v Hrani na východnom Slovensku je jediným zariadením v republike, ktoré poskytuje komplexnú špeciálnu liečebno-preventívnu starostlivosť deťom a dospievajúcim klientom. Rozhodli sme sa liečebni venovať 3 akumulátorové robotické kosačky Husqvarna Automower®, vďaka ktorým sa tu údržba trávnika môže vykonávať v plnom súlade s náročnou starostlivosťou a terapeutickým režimom, ktorý miestni klienti nevyhnutne potrebujú. Bez emisií, hluku a nutnej ľudskej interakcie sa stali pomyselnými nenápadnými spoločníkmi a spoluobyvateľmi miestneho domova.

Citlivý prístup predstaviteľov neziskovej organizácie, ktorá je jediným zariadením v krajine prevádzkujúcim tento typ sociálnej služby, sa prejavuje aj v starostlivosti o záhradu, ktorá obklopuje budovu, ktorá sa nachádza v malebnom prostredí Východoslovenskej nížiny. Aj preto sme sa rozhodli darovať sem svoju tichú robotickú techniku, ktorá pomáha udržateľne kultivovať trávniky.

Po tom, čo sme podobnú spoluprácu realizovali s Domovom svätého Jozefa v Českej republike, kde sa starajú o klientov so sklerózou multiplex, sme radi, že sa nám myšlienku našej iniciatívy Tiché mesto podarilo naplniť aj na Slovensku, na mieste, kde sa s takým nasadením starajú o svojich detských klientov. A kde si zároveň uvedomujú, ako veľmi môže prostredie, v ktorom sa denne pohybujeme, ovplyvniť našu psychickú pohodu bez ohľadu na to, či trpíme nejakou konkrétnou psychickou poruchou.

TICHÉ KÚPELE SLIAČ SA ROZHODLI ÍSŤ CESTOU ROBOTIZÁCIE

Štátne kúpele Sliač idú s dobou, údržbu rozsiahlych zelených plȏch sa rozhodli zveriť 2 robotickým kosačkám Husqvarna Automower®. Prevádzkový riaditeľ Vladimír Pilárik si robotizáciu nemȏže vynachváliť. „Som nadmieru spokojný, robotická kosačka je geniálny stroj. Pred robotizáciou kúpele 36 rokov udržovali trávnik štandardne, buď cestou outsourcingu s pomerne vysokými nákladmi alebo kosením vlastnými silami. Potom sme skúsili robotizáciu a pri tej rozhodne zostaneme. Investícia sa naozaj oplatila.

Vďaka robotickým kosačkám sme výrazne zvýšili efektivitu práce, znížili prevádzkové náklady, ale i kapacity pracovníkov, ktorí môžu byť využití na ďalších prácach údržby a rozvoja kúpeľného parku. A to nehovorím o vizuálnom efekte – trávnik nikdy nevyzeral tak skvelo. Bonusom tejto investície je aj tichá prevádzka a zníženie uhlíkovej stopy v prostredí, kde súčasťou kúpeľnej liečby je aj zdravé a pokojné prostredie. Od spoločnosti Husqvarna ďalej využívame tichú bezemisnú akumulátorovú techniku ako sú krovinorezy, fúkač, plotostrih, kosačku a pílu. Akumulátorové stroje spolu s veľkou kosačkou s nulovým polomerom otáčania sú kompletne kontrolované vďaka službe Husqvarna Fleet Services™, takže mám na jednom mieste prehľad o strojoch – ich využitie, polohu a servisné potreby. Naším cieľom je ďalej pokračovať v trende a udržované plochy na 90 % zautomatizovať.“

Chcem poradiť